трудове навчання 7 кл.



20.10.2021 р.







29.12.2021 р. 

 Регіональні особливості оздоблення виробів вишивкою. Розкроювання рушника.

                                        Розрахунок місця розташування вишивки.

Види вишитих виробів.

  Основною функцією вишивки як упродовж віків, так і зараз, є оздоблення одягу і тканин для обладнання житла. Наші предки оздоблювали жіночі головні убори: перемітки, очіпки, хустки, стрічки, чоловічі шапки; плечовий одяг: жіночі та чоловічі сорочки; верхній одяг: кожухи, безрукавки, свити, спідниці та ін.

  Сьогодні художнє вишивання також широко і різноманітно застосовується для оздоблення одягу і сучасного інтер’єру. Найбільше підлягає оздобленню дитячий одяг, жіноча білизна, сорочки, блузки, предмети побуту (рушники, серветки, штори, постільна білизна, декоративні наволочки та ін.). Поряд з традиційними атрибутами оздоблення житла постійного розвитку набуло мистецтво виготовлення тематичних панно з вишитими портретами видатних людей, зображенням пам’ятних дат, державної символіки.

Регіональні особливості оздоблення виробів вишивкою.

  В Україні вишивка поширена скрізь, але кожний район, навіть село, мали свої улюблені кольори, свої місцеві візерунки й традиційну техніку виконання. Коли б зібрати разом жінок з різних областей України і подивитися, як у них вишиті сорочки, то одразу стане очевидним величезне розмаїття української вишивки.

  Так, на Київщині найбільш поширені вишивки з геометричним, інколи – рослинно-геометризованим орнаментом. Основний колір вишивок – червоний, який доповнюється чорним та незначною кількістю жовтого.

Для Чернігівщини характерні геометричні візерунки, в яких переважають червоний та білий кольори або червоний та синій на білому тлі виробу.

  Полтавщина славиться вишуканими за конфігурацією геометричними та стилізованими рослинними мотивами. Надзвичайно гарні однотонні сорочки вишиті відбіленими нитками. Не менш оригінальні полтавські рушники, оздоблені композиціями вазонів тощо.

  Своєрідною вишивкою здавна відома Волинь. Тут поширені геометричні мотиви. Іноді вони поєднуються з рослинними мотивами. Кольорова гама стримана, монохромна, основний колір – червоний, часом доповнюється вкрапленням чорного, синього або зеленого.

  На Поділлі, Буковині та Покутті поширені геометричні мотиви. Поширені також композиції зі стилізовано-рослинними мотивами. Поширеною у цих регіонах є вишивка білим по білому, суцільним червоним, вишневим або чорним кольором.

  Для Львівської області характерні рослинні мотиви, які поєднуються з дрібними геометричними. Колорит вишивок насичений, дзвінкий, утворений сполученням червоної, синьої, білої, зеленої, жовтої барв.

  На Гуцульщині вишивки вирізняються різноманітністю композиційного вирішення – геометричних, іноді рослинно-геометризованих мотивів та багатством колориту. Кольорова гама базується на поєднанні яскравих контрастних барв: чорної, червоної, вишневої, оранжевої, жовтої, синьої, блакитної, фіолетової та зеленої.

  На території Лемківщини поширені вишивки з перевагою рослинних мотивів. Це симетрично розташовані галузки з листків, квітів, пуп’янків. Кольорова гама стримана, побудована на поєднанні основної червоної барви з незначною кількістю темно-синьої або чорної. Іноді вони доповнюються зеленим, фіолетовим та жовтим кольорами.

  Традиційними для Бойківщини є стрічкові композиції, утворені провідним мотивом – ромбом та підпорядкованими йому квадратами, ламаними лініями, трикутниками, зубцями, розетами. Стилізовано-рослинний орнамент утворюється вазонковими мотивами, галузками з чотирьох, шести, восьмипелюсткових квітів, листків та ін.

Знаки і символи в українській вишивці (сонця, води, берегині, продовження життя тощо).

  Люди здавна відображали явища природи, окремі поняття умовними знаками-символами. Наприклад, коло – сонце, символ життя, хрест – людина, вогонь. Жіноча фігура символізувала богиню життя. Окремі ознаки – символи не тільки прикрашали житло, одяг та предмети побуту, але повинні були охороняти, захищати, оберігати від злих духів, приносити щастя. Тому називали їх оберегами.

Визначення місця розташування візерунка на виробі

Вдалий вибір візерунка майже завжди є запорукою успіху у вишиванні. Тому, починаючи вишивати, необхідно зробити  точний і чіткий візерунок (розрахувати його місце знаходження). Вибір візерунка і побудова композиції мають узгоджуватися із призначенням  і особливостями виробу. Вишивка повинна прикрашати його і не заважати практичному призначенню. 

Композицію візерунка  у вишитих виробах створюють у вигляді орнаментучи з окремих елементів. Елементи візерунку мають відповідати один одному  і основній темі вишивки. 

Візерунок на вишитих виробах може розташовуватися по краю у вигляді кольорової візерункової смуги, по центру, у його кутах чи по периметру. Загалом, виріб має мати композиційний центр. Він розміщується в тій частині виробу, яка привертатиме найбільшу увагу. 

Завдання: Розкроїти рушник, розрахувати місце розташування вишивки (орнаменту).


29.05. 2022 р. 

   Вишивання рушничка (косий хрест)

Для виконання ручних швейних робіт слід правильно організовувати робоче місце. У процесі роботи дотримуватися правил безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог

1. Вишивати й шити треба сидячи на стільці із спинкою. Сидіти потрібно прямо, не сутулячись.

2. Освітлення має бути хорошим, бажано природним. Під час вишивання правою рукою світло повинно падати зліва на робоче місце, при вишиванні лівою рукою – справа. Через кожну годину вишивання чи шиття необхідно робити відпочинок для очей на 5 – 10 хв. Під час відпочинку очі перевести на спокійне забарвлення. Корисно також використати цей час на виконання гімнастики для м'язів очей.

3. Перед виконанням ручних швейних робіт треба ретельно вимити руки, щоб не забруднити тканину.

4. Інструменти і пристосування зберігати у спеціальній шкатулці чи ящичку. При виконанні ручних робіт шкатулку з інструментами та пристосуваннями класти на стіл праворуч від тканини.

5. Голкою працювати обережно. Не підносити голку близько до обличчя.

6. Після роботи голку й шпильки зберігати тільки у гольнику або покласти у спеціальну коробку. Не залишати голку без нитки. Забороняється зберігати голку, вколовши її в одяг.

7. Ножиці на робочий стіл класти із зімкненими лезами, направленими від себе.

8. На робочому місці слід дотримуватися чистоти і порядку.

 

Шов "хрестик" дуже простий, тому з усіх видів вишивання він найбільш поширений. 

Шов "косий хрестик" складається з двох стібків (півхрестиків), які перетинають клітинку по діагоналі. Має три варіанти виконання - по горизонталі (мал. 1),

по вертикалі ( мал.2), по діагоналі ( мал.3).


Мал. 1.

"Косий хрест" по горизонталі

Має два способи виконання - у два ходи  і в один хід.

І спосіб - у два ходи

1-й хід. Нитку залишити на поверхні під майбутніми хрестиками. Зробити перший стібок зліва направо по діагоналі квадрата  у т. 1-2 і виколоти голку в т. 3. (1-2-3). Далі так само виконати наступні стібки до кінця ряду: 3-4-5, 5-6-7, 7-8-9, 9-10-11 (мал.1.)

2-й хід. Рухаючись у зворотньому напрямку справа наліво. прокласти верхні стібки хрестика6 11-8-9, 9-6-7, 7-4-5, 5-2-3. Закінчуючи останній хрестик, у  кінці першого ряду зробити перехід на нижній другий ряд. довжина стібка буде вдвоє більшою, ніж висота хрестика. Другий і всі наступні ряди вишивати так. як перший. На виворітному боці отримаємо ряд вертикальних стібків. 

Мал. 2.

"Косий хрестик" по вертикалі

На мал. 2 показано виконання шва у два ходи: спочаткуверхні стібки прокласти знизу вгору (мал. 2 а), а потім накладати верхні стібки згори донизу.

 

Мал. 3.

"Косий хрестик" по діагоналі

Має чотири способи виконання - у два ходи,  в один хід у два ряди, в один хід у три ряди, вгору (вниз) в один хід у два ряди.

І спосіб - у два ходи.

Шов складніший у виконанні, вимагає уваги  при зворотньому ході. Спочатку прокласти  знизу вгору похилі стібки у різних напрямках (мал. 3 а). Повертаючись згори донизу, голка з ниткою або вкриває верхній стібок, або проходить під стібком, щоб зберегти однаковий напрямок верхнього стібка ( зліва направо) (мал. 3 б).







Бажаю успіхів у творчості!



31.08.2022 р. 

Чохол для горнятка


 



Бажаю успіхів у творчості!

02. 01. 2023 р.
Декоративна подушка. Моделі-аналоги

Базова модель –         форма виробу, яку використовують для розробки цілого ряду подібних виробів.

Модель – аналог  –       це модель, що створена на основі базової моделі, але відрізняється формою деталей чи оздобленням.

   

Символи кольору

        Знаки-символи  поєднувались з символікою кольору і несли певне інформаційне навантаження, були дуже важливі для сприйняття фенічки не тільки як прикраси але і  як оберегу.

Жовтий колір -  колір небесних світил : сонця, зірок, місяця; приносить  достаток, урожай, приплід.

Зелений – колір весни, пробудження  природи,  всього живого, що є на світі, символ здоров’я.

Червоний – колір любові, сили, влади, радості життя, символ чоловічої статі.

Чорний колір – символ землі, плодючості; чорний з білим  колір , що  виказує  пошану  душам померлих,  пам'яті предків.

Коричневий – символізує  землю-матір.

Блакитний – уособлює  воду, повітря, небо, здоров’я.

 

Необхідно  визначитися, яким  має бути мій виріб.

 Виріб повинен відповідати наступним вимогам:

а) експлуатаційні:

- виготовлення функціональної  подушки;

- виготовлення зручної в експлуатації  подушки.

б) технологічні:

- використання  відповідних та міцних  матеріалів при виготовленні виробу;

- застосування стандартних технологій та обладнання  при роботі  з матеріалами;

- використання доступної для розуміння та легкої методики виконання виробу;

г) естетичні:

- створення оригінального, особливого на вигляд виробу, здатного викликати захоплення;

- виготовлення красивої, привабливої  подушки;

- створення  подушки з гармонійним кольоровим  рішенням; 

- виготовлення акуратного виробу;

д) економічні:

- використання матеріалів, яким характерне оптимальне співвідношення ціни та якості;

- виготовлення виробу, який  коштуватиме не  більше, ніж справжній дизайнерський варіант;

- використання мінімум затрат праці та часу;

- виготовлення виробу з можливістю отримання подальшого економічного ефекту (можливістю продажу)  та ефективності (отримання прибутку).

Практична робота.

  • Пошук аналогів та їх аналіз.

- Критерії, яким має вiдповiдати задуманий виріб: за призначенням,  розміри, кольором, техніками виконання…

- робота з iнформацiйними  джерелами,  які мають вироби-аналоги

Аналіз моделей – аналогів.  

- назва та призначення виробу;

-  габаритні розміри;

-  технологія  виготовлення.

   
  


 



Розгляньте моднлі аналоги  декоративних подушок різних технологій виконання та різної складності. Оберіть ту, що сподобалося Вам.

Бажаю успіхів у творчості!


26.10.2023 р.

Гаманець (косметичка) гачком. Моделі-аналоги









Бажаю успіхів у творчості!












 


 


 

 

 









Немає коментарів:

Дописати коментар