обр. мист. 7 кл.

21. 10. 2021 р. 

Поняття образотворчого мистецтва

    Архітектура (з грец. - будівництво) - вид візуального (образотворчого мистецтва), завданням якого є проектування та зведення будівель і споруд, що гармонійно формують просторове середовище людини.
    

 Основними засобами виразності, які застосовуються в архітектурі, є пластика об'ємів, масштабність, ритм, пропорційність, а також фактура і колір поверхні.


20.10.2021 р.





Бажаю успіхів!


29.12.2021 р.

Вертеп: мистецтво, народжене вірою. Прикладна діяльність. 

 Виготовлення Різдвяного вертепу

Здавна в Україні народ з нетерпінням чекав Різдвяних свят. Багато різноманітних традицій пов’язано з цими святами, зокрема й знамениті вертепні дійства. Їх любили дорослі та діти, адже вони створювали особливу святкову атмосферу, дарували відчуття радості, казки, пробуджували віру в перемогу добра, надію на здійснення найзаповітніших бажань.

Вертепні вистави з’явилися в Україні у першій половині XV століття та швидко поширилися по всій її території. Вистави вертепу відбувалися в спеціальній скриньці, яку ще називали «шопкою».

Шопка (вертеп, вертепна скриня) — це переважно макет, що зображає віфлеємську стайню в ніч Різдва Христового.

Макет шопки може бути як мініатюрим, так і великого розміру. Обов’язковими елементами є фігури Ісуса Христа, Матері Божої та святого Йосипа. Залежно від варіацій у шопці можуть бути також пастушки, худоба, три царі чи інші персонажі. Встановлення шопок є однією з найпопулярніших різдвяних традицій в Європі та Північній Америці.

Зовнішнім виглядом шопка була схожа на макет двоповерхового будиночка, на своєрідну двох’ярусну сцену. Починалося дійство на верхній сцені показом біблійних легенд, потім дійство переходило на нижню сцену, де розігрувалися комічні народно-побутові дійства з реального життя. Вертепник, пересуваючи на дротиках дерев’яні ляльки, змінюючи відповідно голос, говорив за кожну дійову особу. Вистави показували на ярмарках, міських площах, по хатах селян і міщан.

Ляльки першої частини вистави групували навколо Різдвяної дії, розгортаючи євангельський сюжет про народження Ісуса Христа, про поклоніння йому пастухів і царів-волхвів, про наказ Ірода вирізати віфлеємських немовлят, за що смерть стинала йому косою голову. Дійство мало український колорит: пастухи були в українських строях, із сопілками, по-народному віталися тощо.

Несамовитий Ірод-цар, постійно оточений воїнами, був «другом» самого чорта, який, однак, з радістю тягнув безголове тіло царя до пекла. Потім на нижньому ярусі розігрувалися комічні п’єси із сучасного глядачам життя, що мали виразне національне забарвлення. Персонажі розмовляли соковитою українською мовою. Типажами були Дяк, Дід, Баба, Москаль, Циган, Красуня, Шинкар та ін. Найпопулярнішим і головним героєм серед них найчастіше виступав Запорожець: лялька, більша від інших, рухливіша. Запорожець завжди перемагав. Його роль була просякнута жартами з елементами сатири.


Таким чином, у вертепних дійствах поєдналися традиційні народні звичаї різдвяного колядування з біблійними християнськими сюжетами. Можливо, саме тому святкову виставу називали «чарівною», а вертепну скриньку — «загадковою».

Завдання: виготовити чарівну вертепну скриньку, задекорувати її та розмістити у ній і біля неї традиційних персонажів.Традиційні персонажі вертепу можна виготовити із пластиліну, вирізати з картону і потім розмалювати. Це можуть бути зроблені та прикрашені вашими руками ляльки-мотанки. 







Бажаю успіхів!



29.05.2022 р.

 Сучасний дизайн та імідж  людини

Надзвичайно популярне в наші дні слово «імідж» (з лат. Образ, вигляд) означає цілеспрямований образ(особи, предмета, явища), покликаний надати емоційно-психологічного впливу.

Імідж – це «візитка», що створюється нами для інших, те враження, на яке ми очікуємо від оточуючих. У грамотно створеному іміджі узгоджено всі деталі – не тільки зовнішній вигляд (стиль одягу, зачіска, аксесуари, прикраси), ай голос, манери поведінки.

«Індивідуальний стиль» та імідж» - різні поняття. Хоча одне без іншого не існує. Якщо імідж – певна роль, то стиль – це радше сутність людини, її внутрішнє «Я». А такі «дрібниці», як браслет, парасолька розкажуть про господаря значно більше,ніж будь-які слова.

Дизайнер придумує красиву тканину, цікаве вбрання, незвичайне взуття. Робота стиліста полягає в тому, щоб узгодити всі деталі гардеробу, виготовлені різними людьми, підібрати, стилістично об'єднати їх для конкретної людини, зважаючи на її тип фігури, риси обличчя, спосіб життя, особливості характеру.

Основне в імідж-дизайні – ідея. Не варто починати створювати свій імідж з окремих елементів.


 


Бажаю успіхів у творчості!



02.01. 2023 р.
Дизайн та його види

Сучасна людина створюючи різні предмети, речі, хоче полегшити своє неспокійне життя, зробити його зручнішим. Навколишнє середовище, будівлі, вулиці, машини, речі впливають на наше життя, формують наш смак, створюють настрій.

Хто ж створює зовнішній вигляд речей?

Слово «дизайн» буквально перекладається як «творчий задум», «намір», «план», «проект», «креслення», «конструкція». Відтак дизайнер – людина, яка вміє планувати, конструювати, креслити. Це слово стало міжнародним терміном і позначає художньо-конструкторську, проектно-творчу діяльність та її результати.

На відміну від образотворчого мистецтва, спрямованого на формування внутрішнього світу людини, її духовних цінностей, дизайн зорієнтований на організацію та перетворення людиною навколишнього середовища, відповідно до своїх естетичних потреб та уявлень.

Коли почалася історія дизайну? Кого вважати першими дизайнерами? Можливо, це були ще первісні люди — невідомі творці шедеврів наскального живопису? Адже саме в той час поява знарядь праці спонукала зробити їх більш зручними, красивими і функціональними. Ще в античні часи у філософських дискусіях порушується питання взаємозв’язку між корисним і красивим.

Дизайн як окремий вид мистецтва сформувався в епоху розквіту «машинного» виробництва речей (кінець XIX — початок XX ст.). Основною сферою дизайнерської діяльності є створення речей серійного, масового виробництва, що виготовляються промисловим способом (на відміну від декоративно-прикладного мистецтва, де речі виготовляються й прикрашаються вручну).

На відміну від твору мистецтва, кожен предмет має якесь важливе призначення, він є функціональним, тобто, дієвим. В кожної людини є потреба в тому, щоб оточувати себе гарними предметами. Тому цінність будь-якої речі визначають користь і краса.

Дизайн — художнє конструювання предметів побуту, формування гармонійного предметного середовища, створеного засобами промислового виробництва, для забезпечення найкращих умов праці побуту та відпочинку людей.

Дизайн поділяється на три основні види: промисловий, графічний, дизайн середовища. Окремо виділяють таке явище, як арт-дизайн.

Промисловий дизайн — художньо-проектна діяльність, спрямована на розробку промислових виробів з високими споживчими якостями. Ця діяльність охоплює проектування найрізноманітніших предметів та їхніх комплексів для подальшого виготовлення промисловим способом.

Графічний дизайн — художньо-проектна діяльність, основним засобом якої є графіка.


Дизайн середовища — проектування об’єктів предметно-просторового та соціокультурного оточення з метою створення гармонійної взаємодії людини з природою.



Арт-дизайн — найбільш витончений вияв розвитку сучасного дизайну. Для нього притаманні дизайнерські рішення, в яких головне — художня складова, заснована на принципах високого мистецтва, що передбачає створення нестандартних за формою, несподіваних за кольором і світлом композицій, інколи екзотичних образів, в яких зазвичай змішуються різні художні манери.


Дизайн, як творчий процес, поділяють на:

— художній дизайн — створення речового світу суто з погляду естетики сприйняття (зовнішні прояви форми);

— технічну естетику — науку про дизайн, яка враховує всі аспекти, перш за все, конструктивність, функціональність, комфортність експлуатації виробу тощо.

Вимоги, яких потрібно дотримуватись під час розробки виробів:

  • гарний зовнішній вигляд;
  • простота та зручність у користуванні;
  • взаємозв’язок форми, кольору;
  • чіткість подання;
  • новизна (не повинна надто ускладнювати процес виготовлення та собівартість виробу).


І. Оберіть правильну відповідь.

1. Художнє конструювання предметів побуту, формування гармонійного предметного середовища, створеного засобами промислового виробництва, для забезпечення найкращих умов праці, побуту та відпочинку людей:

А) ужиткове мистецтво;

Б) графіка;

В) дизайн.

2. Вид дизайну, в основі якого лежить художньо-проектна діяльність, головним засобом якої є графіка:

А) промисловий дизайн;

Б) графічний дизайн;

В) дизайн середовища.

3. Вид дизайну, в основі якого лежить художньо-проектна діяльність, спрямована на розробку промислових виробів з високими споживчими якостями:

А) промисловий дизайн;

Б) графічний дизайн;

В) дизайн середовища.



26.10.2023 р.

 Витинанка

"Витинанка" походить від слова "витинати" тобто "вирізати".

Витинанка-це орнаментальна прикраса житла, ажурно або силуетно витята ножицями або вирізана ножем з білого або кольорового паперу.

У давнину такі вироби використовували для оздоблення стін, вікон, полиць. Перші витинанки з'явилися VII --XII столітті у Китаї, на батьківщині паперу. Перші паперові витинанки з'являються на Україні у XVII--XVIII столітті. Вони швидко стали популярною прикрасою українського житла. На свята українці виготовляли особливі витинанки: у вигляді сніжинок-зірочок, хреста, барвінку чи постатей янголів. Особливо поширеним в українській хаті було оздоблення божників та мисників тощо. Витинанки кінця XIX початку  XX ст.вирізняються високою художньою майстерністю.У кожному регіоні та в багатьох осередках вони набули своєрідних рис щодо використання матеріалу, форми, силуету, технічної вправності, відчуття ритму, пропорції, симетрії, багатства орнаментів.

Ритм-це повторюваність, чергування впорядкованих композиційних елементів.








Бажаю успіхів у творчості!








 








      

   

 





Немає коментарів:

Дописати коментар